Bimcell Paket TarifelerTurkcell Bedava İnternet Dakika

Özel İletişim Vergisi Hesaplama 2020 Nedir?

Abonelerine sunduğu üstün hizmetler sayesinde, günümüzün en çok tercih edilen GSM operatörleri arasında yer alan Turkcell, hizmetlerine hız kesmeden devam ediyor. Ülkemizde, çeşitli nedenlerle vergiler kesilirken bunlara GSM sektörü de dahil oluyor. Faturalı ve faturasız tüm abonelerden özel iletişim vergileri adı altında birtakım vergiler kesiliyor. Peki, özel iletişim vergileri nelerdir?

Özel İletişim Vergisi Hesaplama Excel Formülü Nedir?

Devlet tarafından belirlenen özel iletişim vergileri aşağıdaki şekildedir.
Yeni hat açılması durumunda aboneden 46.00 TL olmak üzere yeni tesis özel iletişim vergisi kesilmektedir.

Son GÜN -> Bedava İnternet ve Kontör Almak için Hemen TIKLA 

Özel İletişim Kanunu Nedir?

Kesilen bu vergi abonenin faturasında diğer vergiler, harçlar ve fonlar kaleminde bulunmaktadır. Turkcell tarafından, yeni tesis özel iletişim vergisi abonelerin daha kolay ödemesi adına otomatik olarak taksitlendirilmektedir. 46 TL olan vergi, 12 taksite bölünerek aboneden 12 ayda alınmaktadır.

Özel iletişim vergilerinden bir diğeri ise telsiz ruhsat ücretidir. Telsiz ruhsat ücreti yıllık 18,95 TL olarak belirlenmiştir ve abonelerden her ay taksit olarak alınmaktadır. Diğer vergiler gibi telsiz ruhsat ücreti de abonenin faturasında diğer vergiler, harçlar ve fonlar kaleminde bulunmaktadır. Telsiz ruhsat ücreti, ilk abonelikte abonenin yıl içerisinde hattı kullanmadığı aylardan alınmaz, 12 taksitin bedeline göre kullanımda olan aylardan alınmaktadır.

Son GÜN -> Bedava İnternet ve Kontör Almak için Hemen TIKLA 

Özel İletişim Vergisi İade Geri Nasıl Alınır?

Turkcell, ödenmesi gereken bu vergileri yıllık toplu şekilde devlete ödemekte ve taksit olarak abonelerden almaktadır. Bununla birlikte her GSM operatörü tarafından uygulanan paket ve tarifelerde Katma Değer Vergisi Kanunu gereğince KDV uygulanmaktadır. Bu yüzden, GSM operatörlerinin oluşturdukları tarifelerde not olarak KDV dahil fiyatıdır yazmaktadır.

GSM şirketleri tarafından alınan Telsiz kullanım ücreti ayda 1,58 TL olarak faturaya yansımakta ve abonenin kullandığı paketlerden bağımsız olarak her ay düzenli şekilde faturaya yansıtılmaktadır. Bununla birlikte damga vergisi ise, abonelerin faturalarına ancak bir tarife ya da paket alımı söz konusu olduğunda yansıtılmaktadır. Damga vergisi hesaplanırken, abonenin satın aldığı en yüksek parasal değerdeki paket ya da tarifenin %0,825’i kullanılmaktadır.

Son GÜN -> Bedava İnternet ve Kontör Almak için Hemen TIKLA 

Özel İletişim Vergisi KKEG Muhasebe Kodu Nedir?

Özel iletişim vergisi ise abonenin kullandığı tarife ve paketlerden kesilen ücretlerdir. Özel iletişim vergisi abonenin data bağlantısı hariç kullandığı paket ve tarifelerden, paketin fiyatının %25’i, data bağlantısı içeren paketlerde ise paket tutarının %5’i şeklinde hesaplanmaktadır.

GSM operatörleri tarafından uygulanan vergiler, hat başka bir şahsa devredilse dahi geçerliliğini korumaktadır. Devralınan hattın üzerinde bulunan bütün borçlar otomatik olarak alıcının hesabına geçmektedir. Bununla birlikte, alıcı hattı devralmış olsa dahi yeni hat açılımında ödenen bütün vergileri de ödemek zorundadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı