Home / Bimcell TL Yükleme / Can Sıkıcı Olan Bu Telsiz Kullanım Bedeli Nedir?

Can Sıkıcı Olan Bu Telsiz Kullanım Bedeli Nedir?

Ülkemizde yer alan her GSM operatörü, kullanıcılarından bir miktar telsiz kullanım bedeli almaktadır. Bu ücretler çok fazla olmasa da aboneler tarafından oldukça gereksiz görülen bu telsiz kullanım bedelleri abonelerin canını sıkmaktadır. Peki, can sıkıcı olan bu telsiz kullanım bedeli nedir? Telsiz kullanım bedeli GSM şirketleri tarafından neden alınır?
Telsiz kullanım bedeli Turkcell, Avea ve Türk Telekom gibi bütün GSM şirketleri tarafından alınmaktadır. Faturalı ya da faturasız bütün aboneler her ay belli bir miktar telsiz kullanım ücreti ödemektedir. Peki, telsiz kullanım ücreti nedir ve GSM şirketleri bu ücreti neden talep etmektedir?
Telsiz kullanım bedeli, her GSM şirketinin devlete ödemesi gereken tutardır. Bu bedel GSM şirketlerinden ‘’Telekomünikasyon Hizmeti’’ adı altında alınmaktadır. Telsiz kullanım bedeli hakkında merak edilen her türlü bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Telsiz kullanım bedeli kaç TL’dir?
Telsiz kullanım bedeli her abonelik türü için ayrı olarak hesaplanmaktadır. Kurumsal ve faturalı hatlar için ödenecek telsiz kullanım bedeli normal şartlarda 16,30 TL’dir. Turkcell tarafından sunulan üstün hizmetlere bağlı olarak, kurumsal ve faturalı hat kullanıcılarının telsiz kullanım ücretleri firma tarafından ödenmektedir. Yani, faturalı kurumsal aboneler Turkcell’de herhangi bir telsiz kullanım ücreti ödememektedir. Turkcell tarafından bu tutar devlete her yıl toplu şekilde ödenmektedir. Faturalı kurumsal aboneler için ödenmesi gereken tutar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından 2014 yılında belirlenmiştir.
Faturasız ve kurumsal aboneler için ödenmesi gereken telsiz kullanım bedeli ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından 26 Ocak 2015 tarihinde belirlenmiştir. Her GSM abonesinin ödemek zorunda olduğu telsiz kullanım bedeli, faturasız kurumsal aboneler için 16,30 TL’dir. Faturasız kurumsal abonelerden telsiz kullanım bedeli her ay düzenli olarak alınmaktadır. Turkcell ödenmesi gereken bu tutarı her yıl toplu olarak devlete öder ve abonelerinden aylık tutarlar şeklinde tahsil eder. Ödenmesi gereken telsiz kullanım bedeli 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanununun 46. Maddesinde ve ekli ücret tarifesinde yer almaktadır. Bu yüzden her GSM kullanıcısı bu tutarı ödemek zorundadır.
26 Ocak 2015 yılında belirlenen telsiz kullanım bedeli bireysel faturalı ve faturasız hatlar için 17i95 TL’dir. Turkcell tarafından telsiz kullanım bedeli her yıl toplu şekilde devlete ödenmektedir. Aboneler için ödeme kolaylığı açısından ise telsiz kullanım bedeli her ay abonelerden düzenli olarak alınmaktadır. Yani, 17,95 TL olan telsiz kullanım bedeli 12 taksit şeklinde aylık 1,49 TL olarak ödenmektedir.

About admin

Check Also

Bimcell Hat Fiyatları Ne Kadar?

Parmakla gösterilen kaliteli GSM operatörlerinden biri olmaya aday olan bimcell, günümüzdeki önemli ve kendine has …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir